0 %

  • HABERLER & ANALİZ

  • ANALİZLERBlockchain ve Kripto Para Ekosisteminin Küresel Etkileri
May 6, Per günü

Blockchain ve kripto para ekosistemini küresel ekonomik düzeni tamamen değiştireceği öngörülse de, bu merkeziyetsiz yapıyı  devletler henüz kabul etmiş değil. Dünya genelinde devletler para birimlerini korumak adına yatırıma izin verse de, yapılacak her türlü transfer ve ödemeleri kontrol altında tutmak istiyorlar.

Ödemeler konusunda artan bu hassasiyet sonucunda yapılacak olan düzenlemelerde Türkiye, sınırlama getiren ülkelerin başında yer alıyor.  Çin ‘dijital yuanı’; Rusya ‘dijital rubleyi’; Venezüela ‘dijital petroyu’ öne çıkartmasından anlaşılacağı üzere ülkeler ödemelerde blockchain tabanına ılımlı baksa da bu tabanda yapılacak olan transferlerde kendi para birimlerinin dijitalleştirilmiş versiyonlarını kullanmak istiyorlar. İsveç ise sadece ödemeleri değil, gelecek sene bütün sistemine dijital İsveç kronunu entegre etmeye hazırlanıyor.

Uluslararası arenada baskı altına alınan İran ise ambargoları delmek için kripto para sistemine yatırım yapıyor. Bitcoin madenciliğini lisanslı hale getirdiği gibi rekabetçi elektrik fiyatlarıyla Çin’le yarış halinde. İran Merkez Bankası Bitcoin alarak, ihracatta kripto para ile ödeme serbestisi hayata geçirmiş oluyor. İran’ın özgürleşmek için yaptığı kripto para atılımları ülkelere sistemsel olarak örnek teşkil edecek gidi görünüyor.

Kripto paralarla ödemeye yasak getiren Türkiye'de geçen yıl 7 milyar alım-satım işlem hacmi varken, şubat başı ile 24 Mart arasında 218 milyar lira (26 milyar dolar) idi. Sistemin altyapısı ve kullanım alanının oldukça geniş, ülkeler ve kurumlar bunu ne şekilde değerlendireceğini ise içinde yaşadığımız covid döneminde göreceğiz. Piyasanın ekosistemine zarar vermeden, yatırımcıları koruyarak, kazanç yaratmaya çalışarak atılımlar yapmak zaman alacak gibi görünüyor.

Kaynak;

https://www.dunya.com/finans/kripto-para/turkiyenin-odeme-yasagi-ardindan-kripto-para-piyasasi-hacim-kaybetti-haberi-618133

https://bigpara.hurriyet.com.tr/bigpara-yazarlari/helin-celik/odemelerde-kripto-para-ve-blockchain-kullanimi_ID986464/