0 %

  • HABERLER & ANALİZ

  • ANALİZLERForklift Güvenliği Günü
Haz 9, Çar günü

8 Haziran Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Forklift Güvenliği Günü kapsamında özel etkinlikler yapılırken operatör ve yaya güvenliğinin yanı sıra eğitim, teknoloji, analitik ve robotik konularına da odaklanıldı. ITA Başkanı Brian Feehan, ITA yönetim kurulu başkanı ve Mitsubishi Logisnext Americas operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Jay Gusler, OSHA’dan Joseph Hughes, Jr., Tersine Lojistik Derneği yönetici direktör ve yayıncı Tony Sciarrotta, Perakende Sektörü Liderleri Derneği Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Jess Dankert, NFSD Görev Gücü başkanı ve The Raymond Corporation başkanı ve CEO’su Mike Field’in katılımıyla gerçekleşen sanal etkinlik kapsamında forklift üreticileri ve sektör için forkliftlerin güvenli kullanımını, operatör eğitiminin değerini ve günlük ekipman kontrollerinin gerekliliği vurgulandı.


Güvenlik kapsamlı bir yaklaşımın, geleneksel olarak forklift güvenliği olarak görülmeyebilecek unsurların entegre edilmesi anlamına da geldiği üzerinde duruldu. Depo, tedarik zinciri ve güvenlik yöneticileri, bütünsel bir güvenlik programının aşağıdakileri içerebilecek birçok bileşenin birbiriyle bağlantılı olduğunu anlatıldı;


• Erişilebilir, kişiselleştirilmiş ve iş gücüne yayılan eğitim.


• Emniyete uyumu kolaylaştırmak için erişimi kontrol eden ve süreçleri otomatikleştiren uyumluluk yönetimi.


• Daha güvenli çalışmayı ön planda tutan ekipman tasarımı.


• Daha fazla görünürlük, farkındalık ve fırsatlar sağlayan bağlantı.


• Emniyet hedeflerini bildiren gerçek zamanlı ve geçmiş veri analitiği.


Forklift güvenliği konusunda bir kaç hatırlatma yapmakta fayda var. Verimli bir depo veya tesisin iş gücünü oluşturan forkliftler, daha önceki dönemlerde hareket eden ağır makineler olduğundan iş alanında en önemli tehlikelerden birini temsil ederlerdi. Bugünün forkliftleri ise prosedürler eksiksiz uygulandığında oldukça güvenlidir.


Çalışanların güvenliğini sağlamaya ve tehlikeleri önlemeye yardımcı olacak güvenlik prensipleri;


  • Forklift çalıştırmadan önce ekipmanın rutin kontrolü tamanlanmalı ve yönetime, varsa hasarlar veya sorunlar hakkında bilgi verilmelidir.
  1. İşveren tarafından temin edilen kişisel koruyucu donanımlarının kullanıldığına emin olunmalı. 

  2. Forkliftlerin etrafında çalışırken baretler, koruyucu ayakkabılar ve önerilen görünürlüğü yüksek giysileri tercih edilmeli.

  3. Forklift kullanırken daima emniyet kemeri takılmalıdır. Operatörlerin oturmalı forklift kullanırken emniyet kemeri takmaları oldukça önemlidir, çünkü forklift devrilmesi, forkliftle ilgili kazalar arasında üst sıralardadır. Emniyet kemeri takmak, kaza durumunda makinenin üst koruması veya takla kafesi tarafından operatörü ezilmekten kurtaracaktır.

  4. Yükler, forklift ağırlık kapasitesinde tutulmalıdır. Bir forkliftin ağırlık kapasitesini aşmak, makinenin devrilme riskini büyük ölçüde arttıracaktır. Yük kapasiteleri, makinenin kullanım kılavuzunda listelenmiştir, iki kez kontrol edilmelidir.

  5. Güvenli bir hızda kullanılmalı, görüşün engellendiği durumlarda kornayı kullanın ve yokuşlarda veya rampalarda dikkatli olunmalıdır. 

  6. Operatörler, gereksiz bir çarpışmayı önlemek için yayaları veya yakındaki diğer forklift operatörlerini uyarmak için kornayı kullanmalıdır. Devrilme riskini en aza indirmek için köşeler yavaşça dönerek alınmalı.

  7. El frenini çekin, çatalları indirin ve çalışma bittiğinde tüm kontrolleri boşa alın. Güvenli bir şekilde park edilmiş makineler, gözetimsiz bırakıldığında istenmeyen hareket riskini azaltır. Forklift bir yokuşta park edilmişse, çalışanlar makineyi tekerlek bloklarıyla daha da güvenli hale getirmelidir.

Güvenli günler.