0 %

  • HABERLER & ANALİZ

  • ANALİZLERGeleceğin Parlayan Yıldızı ‘Lojistik ve Taşımacılık’ Sektörünün Hızlı Dönüşümü
Haz 2, Çar günü

Covid-19 salgını ile dünyada yepyeni bir dönem başladı. Bir çok kriz yaşayan dünya, salgın ile gelecek vizyonunu yeniden dönüştürmek zorunda kaldı. Salgın dünya ekonomisine darbeler indirirken, küresel tedarik zincirinde ciddi kırılganlıklar yaşandı.

18 trilyon dolar düzeyindeki küresel ticaret ve ortalama ürün taşıma mesafelerinin 6500-7000 kilometre arasında olduğundan, 'Lojistik ve Taşımacılık' sektörünün önemi bir kez daha ortaya çıktı. Uzmanlar bu devasa küresel ticaretin 2060’larda 36 trilyon dolar, 2080’lerde 60 trilyon dolar, 2100’lerde de 80 trilyon dolarlık bir hacme yaklaşacağını öngörüyor. Dünyanın bir noktasından bir noktasına taşımak kadar dünyayı geleceğe taşımanın da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık.

Salgında birçok sektör zor günler yaşarken sağlık, gıda, kimya ve e-ticaret, perakende sektörleri hızla yükselişe geçti. Salgın, uluslararası ve ulusal ticaretin sürdürülebilmesi için ‘Lojistik ve Taşımacılık’ sektörünün hayati önemini bir kez daha gösterdi. İş dünyasındaki hızlı değişimin, uzaktan çalışma modeli, dijitalleşme, e-ticaret pazarının hızlı büyümesi, drone ile hava kargo taşımacılığı, Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka ile lojistik ve taşımacılık süreçlerinin dijitalleşmesi gibi yeni nesil teknolojilerin de ‘Lojistik ve Taşımacılık’ sektörüne ciddi etkileri oldu.

1763’te buharlı makinenin bulunuşu ile başlayan Sanayi Devrimi’nde yaklaşık 250 yıldır sırtımızı çevirdiğimiz doğaya yeniden dönerek sürdürülebilirliği ticaretin gündemine taşımak zorunda kaldık. Ceylan Group olarak Türkiye’nin ve dünyanın geleceği açısından çok önemli olduğunu öngördüğümüz, lojistik ekosisteminin geliştirilmesi, sürecin hızlı, kaliteli, verimli ve en önemlisi sürdürülebilir yönetim gereksinimini yatırımlarımıza yansıtarak Ar-Ge çalışmalarımızla ülkemizin ilk ve tek yerli elektrikli forkliftlerini ürettik. Grup olarak Çin’den Avrupa’ya uzanan yeni ve modern İpek Yolu üzerinde bulunan Türkiye’yi, limanları, denizyolu, karayolu, demiryolu, havayolu, kargo ve proje taşımacılığındaki gücü ve potansiyeliyle geleceğe taşımak için çok çalışıyoruz.

Fırsatlar kadar risklerle de karşı karşıya olan ülkemizi, gücüne güç katarak değişen uluslararası ticaret dinamiklerine uygun uygulamalar ve yatırımlarla geleceğe taşımak için çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu amaçla salgının ve krizin getirdiği değişim ortamını, lojistik ve taşımacılık sektörünü kapsamlı şekilde ele alacağımız etkinlik serimiz çok yakında başlıyor. "Geleceğe Taşıyanlar" etkinlik serisinde uzmanlar, topluma, iş dünyasının ve öğrenmenin geleceğine dair iç görülerini sunacak. Detaylar çok yakında…